Co to są świadome sny?

Zjawisko to znane jest także pod skrótem „LD” odnoszącym się do nazwy wywodzącej się z języka angielskiego – „lucid dreaming” i słychać o nim w Polsce coraz częściej, choć znane było od setek lat. Świadome śnienie stało się terminem przewijającym się w rozmowach i publikacjach wydawniczych przede wszystkim w miarę rozwijania się technik rozwoju duchowego

Osoby, które zetknęły się z tym pojęciem często utożsamiają je z ruchem New Age, jednak w rzeczywistości jest to znana od czasów starożytnych, wrodzona umiejętność człowieka, której osiąganie zależy wyłącznie od wewnętrznego rozwoju, a więc, po prostu, stosowania prostych technik okołomedytacyjnych.

Pod pojęciem LD zawiera się wyjątkowa umiejętność ludzkiego mózgu – zdolność do odróżnienia jawy od snu także w chwili, kiedy śpimy. Dzięki temu nie tylko potrafimy stwierdzić, że wydarzenia, których jesteśmy świadkami nie jest rzeczywistością, co umożliwia nam chociażby obudzenie się z koszmaru, ale także daje nam niezwykłą szansę, by samemu sterować tym, co widzimy znajdując się w fazie R.E.M.

Oznacza to ni mniej, ni więcej jak to, że ćwicząc techniki pomagające osiągać stan świadomego śnienia w trakcie spania możemy nie tylko odpoczywać, ale także kreować rzeczywistość w dowolny sposób, chociażby wybierając się w nocną podróż do miejsca, które zawsze chcieliśmy zwiedzić.

Praktykowanie świadomego śnienia pomaga nie tylko uzyskać większy stan skupienia umysłu w ciągu dnia, ale i cieszyć się każdą minutą spędzoną na regeneracji organizmu w czasie nocy, a nawet rozwiązywać skomplikowane problemy, z którymi nasza świadomość nie była w stanie poradzić sobie przy nadmiarze bodźców atakujących ją w pracy czy w szkole.

Brzmi niesamowicie? Na pewno, a jest dla nas czymś naturalnym, co więcej już to kiedyś robiliśmy – w ten właśnie sposób odpoczywają noworodki. By przypomnieć sobie, jak śnić w sposób świadomy potrzebna jest nam tylko odrobina chęci i sporo systematyczności, a na efekty nie będziemy musieli długo czekać.

Leave a Reply